Kripto Gündem

G7’den Kripto Para Kararı!

Kripto piyasasında sarsıntı tesiri yaratan LUNA çöküşü nedeniyle G7 toplantısında kripto paralar gündeme alındı. G7 maliye bakanları, düzenlemeler için yapılan ön hazırlık çalışması niteliğinde taslak bir metin oluşturdular ve çalışmaların hızlandırılması için Finansal İstikrar Kurulu’na davet yaptılar. Kripto para haber olarak sizler için derledik. İşte ayrıntılar…

G7, LUNA krizi sonrası düzenlemeler için harekete geçti

G7 toplantısı başlamadan evvel, Fransız Merkez Bankası Lideri Francois Villeroy de Galhau, Bitcoin, Ethereum dahil tüm kripto paraları ilgilendiren düzenlemelerin Almanya’da yapılacak olan G7 toplantısının odak noktası olacağını açıklamıştı.

Francois Villeroy de Galhau, geçen hafta kripto para piyasasında zelzele tesiri yaratan Terra USD (UST) ve Terra (LUNA) çöküşünün kripto piyasalarında neden olduğu eşsiz türbülansın ortasında, bu mevzunun gündeme eklendiğini vurgulamıştı.

Artık ise Reuters’in geçtiği bir haberlere nazaran TerraUSD’de (UST) yaşanan kriz, Francois Villeroy de Galhau’nün de belirttiği biçimde G7 maliye bakanlarını harekete geçirdi. Reuters’e nazaran G7 maliye bakanları, düzenlemeler için yapılan ön hazırlık çalışmasında oluşturdukları bir taslak metinde şu konuya dikkat çektiler:

G7 olarak, kripto varlık piyasasında yakın vakitte yaşanan kriz sonucunda, Finansal İstikrar Heyetini uyumlu ve kapsamlı bir şekilde düzenleyebilmesi için yürütülen çalışmaları hızlandırmaya çağırıyoruz.

Düzenlemelerin odağında stablecoin’ler olacak

Merkezi Basel’de bulunan Finansal İstikrar Şurası, küresel finans sistemini gözetliyor ve finansal istikrarı destekleyici çalışmalar yapıyor. Hatırlanacağı üzere Finansal İstikrar Şurası yetkilileri, LUNA çöküşüyle gündemi belirleyen algoritmik yahut rezerve dayalı stablecoin’lerin nasıl bir düzenlemeye tabi tutulacağı, denetleneceği ve gözetleneceği ile ilgili bir rapor hazırlayacaklarını ve bu raporu geçen yılın ekiminde yayımlayacaklarını duyurmuşlardı.

Terra USD (UST)’nin dolar çıpasını kaybetmesiyle başlayan dengesizlik, Anchor Protocol (ANC) sorunu bir ortaya gelmiş ve bu da UST’nin dağılmasına ve Terra’nın (LUNA) çökmesine neden olmuştu. Bu çöküş, kripto para piyasasında milyarlarca dolarlık tasfiyelere ve tam manasıyla piyasa katliamına yol açtı. Bu gelişmelerin akabinde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu çöküşün kripto paralar ve stablecoin’ler üzerinde yeni bir düzenleyici çerçeveye olan acil gereksinimi güçlendirdiğini vurgulamıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.