BorsalarKripto GündemYeni Coinler

Dijital Yuan ilk defa vadeli işlemlerde kullanıldı.

Tüm dünyadaki merkez bankaları kendi kripto paralarını çıkarmak ve kullanmak için yarış halindeler. Şuanda yarışı açık ara önde götüren Çin gibi görünüyor. Çin geçtiğimiz günlerde bu yarıştaki en önemli ilk adımı attı.

Depo Ücreti Dijital Yuan ile Ödendi

Çin merkez bankasının çıkarmış olduğu dijital para birimi olan Dijital Yuan, ilk kez bir vadeli işlem piyasasında kullanıldı. Çin’in Dalian şehrindeki bir teslimat deposunda “depo ücreti” Dijital Yuan kullanılarak yapıldı. Bu dünya tarihinde ilk kez bir merkez bankasının ürettiği kripto parayla yapılan vadeli işlem ticaret olarak kayıtlara geçti. Airdrop yöntemi ile vatandaşlara dağıtılan Dijital Yuan’ın ilerleyen günlerde daha da yaygınlaşması planlanıyor.

İşlem Maliyeti “0”

Yapılan vadeli işlemin ek maliyetini 0 olduğu söylendi. İşlemin gerçekleşmesine Bank of Communications ve Bank of China’nın lokal üniteleri aracılık sağladı. Ayrıca Çin, 2022 kış olimpiyatlarında ülkeye gelen yabancı ziyaretçilere de banka hesabı açmadan Dijital Yuan’ı kullanma ve deneme fırsatı verebileceklerini söyledi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.