Kripto Gündem

Cumhurbaşkanlığı’nda Kripto Para Toplantısı!

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında kripto paralar hakkında toplantı düzenlendi. Kripto para haber olarak sizler için derledik. İşte toplantının ayrıntıları…

Beştepe’de kripto para hakkında toplantı

Mahallî basında yer alan haberlere nazaran toplantıda emekli maaşları ve kripto para düzenlemeleriyle ilgili görüşmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı. Toplanın ikinci kısmında uzun müddettir hazırlıkları yapılan kripto paraların düzenlemesi ele alındı. Şimdi tamamlanmayan ve yasa haline gelmesi planlanan taslağın içeriğine nazaran, Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), sermaye piyasası araçlarının kripto paralar olarak ihracına yönelik temelleri belirleyebilecek.

Ayrıyeten, kripto paranın tipine bağlı olarak, Merkez Bankası, Ticaret Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’na çeşitli cezalar ve kısıtlamalar için bağımsız olarak müsaade verebilecek. Kripto borsalarının kurulabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisans alınması mecburî olacak. Türkiye dışında merkezi olan borsalar, ilgili mevzuatın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra Türk halkına hizmet ve operasyon sunmayı bırakacak. Ayrıyeten hazırlanan metne vergi bileşeni olan ek kalemlerin eklenmesi planlanıyor.

Toplantıdan ne sonuçlar çıktı

Basında yer alan haberlere nazaran kripto paraların ihracına ait temellere karar verecek kurum olarak SPK’ya yetkilendirilecek. Bunun dışında kripto para borsalarını denetleyecek ve söz sahibi olacak. Kripto paralar üzerine yasa taslağının vergi hususları eklendikten sonra son haline alması bekleniyor.

Türkiye’de kripto para piyasalarına yönelik düzenlemeler

Kripto paraların düzenlenmesine yönelik değerli adımlardan biri bu yılın Ocak ayında atıldı. AK Parti, yasal taban hazırlıkları için çalışmaları bu tarihte hızlandırdı. Türkiye’de 5 milyonun üzerinde yatırımcı olduğu varsayım ediliyor. Bu tabanın düzgün hazırlanması için bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar sürüyor. Düzenleme ile, kripto para süreci yürüten lokal borsaların denetlenebilir ve şeffaf hale getirilmesi ile borsalara sermaye kuralı konması planlanıyor. Bu tekliflerin Ocak ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.