Çin Bankaları Dijital Yuan Kullanmak İstiyor

Çin’in en büyük ticari bankalarından bazıları, fonlar ve sigorta ile ilgili ürünler için dijital yuan kullanım yöntemleri için pilot uygulama arıyor.

Merkezi Çin Halk Bankası (PBoC) pilot çalışmalarına başladığından beri, girişimler mağazalarda veya toplu taşıma ağlarında B2C ödemelerine odaklandı. Ancak South China Morning Post’a göre, Bank of Communications ve China Construction Bank (CCB), tokenin kullanım alanını genişletmek için ‘fon yöneticileri ve sigortacılarla birlikte çalıştıklarını’ söylüyorlar.

Çin’in ‘dört büyük’ bankasından biri olan CCB, finansal veri sağlayıcısı ve medya kuruluşu East Money tarafından işletilen bir iş grubunun parçası olan Shanghai Tiantian Fund Distribution ve e-ticaret devi JD ile çalıştığını duyurdu. Ortaklık,  yuan holdingleri olan pilot katılımcıların çevrimiçi fon yatırımları yapmasına izin verecek.

Bu arada İletişim Bankası, birlikte çalıştığı sigortacılar ve fon yöneticilerinin isimlerini henüz açıklamadı.

Şuana kadar 2,9 milyar ABD doları değerinde işlem gerçekleşti

Bankanın Genel Müdür Yardımcısının, firmanın “para biriminin gelişimini ve likiditesini kolaylaştırma yükümlülüğü” olduğunu belirterek, “dijital yuan sisteminin yüksek verimliliğini ve istikrarlı operasyonlarını sağlamak için birçok hazırlık yaptığını” sözlerine ekledi. ”

Ancak aynı medya kuruluşu, ‘Haziran itibarıyla’, İletişim Bankası’nın şimdiye kadar platformlarında toplam 387 milyon ABD Doları değerinde 6,3 milyon dijital yuan işlemi gördüğünü gösteren rakamlara işaret etti.

CCB, pilot uygulamalar başladığından beri sistemlerinden 28,5 milyon dijital yuan işleminin (yaklaşık 2,9 milyar ABD doları değerinde) gerçekleştiğini söyledi.

Bank of Communication, Çin’in en eski bankalarından biridir ve Orta Krallık’taki en büyük beşinci bankadır. Dijital yuan pilot projesine biraz geç kalmış olsa da, son aylarda en aktif olanlardan biri oldu. Bu ayın başlarında, şanslı çekiliş kazananlarının PBoC tarafından verilen jetonlarını JD.com platformunda harcamalarına izin verilmesini içeren, JD ile bir dijital yuan hediye etkinliğine katıldı.

Bu yılın başlarında, Bank of Communication kendi digital yuan uyumlu cüzdanı üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Pilot uygulamaya şu anda en az sekiz banka katılıyor. Yukarıdakilere ek olarak, bunlar arasında Çin Tüccarlar Bankası, Çin CITIC Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası ve ‘dört büyük’ün geri kalanı (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Tarım Bankası ve Banka) bulunmaktadır. Çin’in)

Exit mobile version