Kripto Gündem

BDDK Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması!

Kripto paralar için yapılacak olan düzenlemeler, Bitcoin ve altcoin’lerin hayli tanınan olduğu ülkemizde büyük değer taşıyor. Birçok yatırımcı düzenlemelerin ne vakit geleceğini yahut neyi kapsayacağını merak ederken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Lideri Mehmet Ali Akben, bu mevzuya yönelik yeni açıklamalar yaptı. Kripto para haber olarak sizler için derledik. İşte detaylar…

BDDK Lideri, kripto paralara yönelik açıklama yaptı

Mehmet Ali Akben, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta kriptoların, yeni olması nedeniyle insanların kafasını karıştırdığını, birçok ülkede bu alana yönelik bir düzenleme yapılmadığını belirtti. Türkiye’de ise bu mevzuda gerekli toplantıların yapıldığını kaydetti. “Kripto para düzenlemesiyle ilgili dijital tarafta ne yapılabilir konusundaki Ankara toplantısından buraya geldim,” diyen Akben, bu alanda çalışmalar olduğunu, dünyanın birçok ülkesinde şimdi bir düzenleme yapılmadığını aktarıyor. Bu kriptoların neyin yerini alacağı, sistemin neye evirileceği konusunda da belirsizlik olduğunu belirtiyor.

Son zamanlarda dünyada bir enflasyon ve güç sorunu yaşandığını ve bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden birisi olduğumuzu söyleyen Akben’e nazaran beklentiler, enflasyon sarmalından yakın vakitte kurtulmak tarafında. Alternatif finans eserlerini, çağımızdan evvel yakalamak isteyenlerden önce yakalamak gerektiğini tabir eden Akben, aşağıdakileri söylüyor:

Bizim üzere tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok değerli. Finans mevcudun devamı halinde olduğu takdirde bir mana tabir etmez. Mutlak suretle bir alternatif haline gelmesi lazım. Burada büyük bir pasta var. Büyük bir rekabet var. Karşıda daha büyük bir küme var.

Düzenleme geleceğine dair raporlar ortaya çıkmıştı

Bloomberg’e nazaran iki yetkili, Türkiye’de kripto para çalışmalarının hızlandığını aktardı. Bu çalışmaların genel olarak kripto platformlarına yönelik olduğu belirtildi. Kelam konusu maddelerde, lokal Bitcoin ve altcoin borsalarının muhakkak bir sermaye doğrultusunda faaliyete devam edeceği yer alıyor. Genel olarak, kullanıcıların korunması amaçlanıyor. Yasanın, yaklaşık olarak iki hafta sonra meclise sunulacağı argüman ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.