Bitcoin HaberleriEthereumKripto Para Analiz

Bitcoin ve Ethereum Yükselişinin Altındaki Sebepler

Bitcoin üst üste dördüncü günde 50.000 doların üzerinde 3.5 ayın en yüksek seviyesine yükselirken, Ethereum (ETH) 4.000 dolarlık kilit psikolojik seviyeye doğru ilerledi. Kripto para piyasaları Cuma günü yeni bir yükseliş dalgası tarafından ele geçirildi. Bitcoin ve Ethereum bu seviyeleri koruyabilecek mi?

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Ağustos ayında ABD’de istihdam artışını gösteren Cuma günü yayınlanan bir rapordan yeni bir ivme kazandı. Rapor, son zamanlardaki yumuşak ekonomik verilerin Federal Rezerv’i ayda 120 milyar dolarlık varlık alımlarını daha önce beklenenden daha uzun süre sürdüreceği yönündeki spekülasyonları körükledi.

Bazı yatırımcılar, ABD merkez bankasının uyumlu para politikalarının tahvil gibi geleneksel piyasa varlıklarının getirilerini bastıracağını, bitcoin ve diğer hızlı yükselen kripto para birimlerinin cazibesini güçlendireceğini düşünüyor.

Bitcoin Cuma günü 50.940 dolara kadar yükseldi ve yazının yayınlandığı an itibariyle 50.700 dolar civarında hareket ediyor. Bu, Mayıs ayından bu yana en yüksek fiyat, ancak yine de yılın başlarında ulaşılan 65.000 dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça uzakta.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether (ETH), Cuma günü %4,4 artarak Mayıs ayından bu yana ilk kez 4.000 dolara yükseldi. Yazının yayınlandığı an itibariyle, fiyat 3.958 dolar seviyelerinde.

NFT faaliyetindeki canlanma ve verim üreten merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlerine olan ilgi de ETH’nin fiyat artışına katkıda bulundu.

Ether, bu yıl bitcoin’den çok daha iyi performans gösterdi, fiyatı beş kat arttı ve piyasa değerini yaklaşık 460 milyar dolara çıkardı. Bu, bitcoin’in 956 milyar dolarlık değerine karşı yolun yarısı demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.